فروش و خرید یرن فایننس

یرن فایننس
٪0.04
404,836,800 تومان
6,990 دلار
اطلاعات بازار تتری

میانگین قیمت ۷ روز

7,003.86 دلار

بالاترین قیمت تا کنون

7,071 دلار

حجم معاملات ۲۴ ساعت

15,932.15 دلار

اطلاعات بازار ریالی

میانگین قیمت ۷ روز

399,560,832 تومان

بالاترین قیمت تا کنون

405,254,410 تومان

حجم معاملات ۲۴ ساعت

353,991,009 تومان

خرید
فروش

مقدار (یرن فایننس)

YFI

قیمت واحد (تومان)

IRR

ارز یرن فایننس چیست؟

یرن فایننس (Yearn Finance / YFI) در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، یک پروتکل وام‌دهی متن‌ِباز (Open-Source) مبتنی بر شبکه اتریوم است. روش کار یرن فایننس ارائه حداکثر بهره به کاربر از طریق گردش خودکار سرمایه آن‌ها بین دیگر پروتکل‌های وام‌دهی نظیر کامپوند (Compound)، dYdX، کِرو (Curve) و آوه (Aave) است.

قیمت خرید یرن فایننس به‌دلیل وجود سرمایه بالا در این پلتفرم و قابلیت‌های ممکن با داشتن ارز YFI بسیار بالا است. این پلتفرم به‌تنهایی توسط آندره کرونژ توسعه یافته و در فوریه سال 2020 (بهمن 1398) راه‌اندازی شده است.

به محض راه‌اندازی، این پلتفرم در سطح گسترده‌ای مورد پذیرش واقع شد که این مسئله در افزایش قیمت یرن فایننس کاملاً پیدا است. در اوایل ماه سپتامبر (شهریور 1399) بود که قیمت ارز YFI، توکن بومی پلتفرم، به سقف تاریخی 44,000 دلاری خود رسید.

ارز یرن فایننس (YFI)، یک توکن ERC-20 در شبکه اتریوم و توکن حمایتی (Governance Token) پلتفرم نیز است که برای امور مدیریتی در پلتفرم مانند رأی‌گیری در مورد ارتقا یا اعمال تغییرات در پروتکل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربران با سپرده‌گذاری (استیکینگ / Staking) ارز YFI در یک قرارداد مدیریتی، از حق رأی برخوردار خواهند شد. از زمان شروع به‌کار، تقریباً تمام واحدهای ارز یرن فایننس (36,666 واحد) در بازار به گردش در آمده‌اند.

معامله و تبادل این توکن کار دشواری نبوده و جفت‌ارزهای آن با ارزهای فیات و رمزارزها از جمله استیبل کوین‌ها، موجود هستند. از این رو خرید و فروش یرن فایننس در بسیاری از پلتفرم‌ها امکان‌پذیر است.

ویژگی های یرن فایننس

یرن فایننس فعالیت خود را از طریق جذب سرمایه افرادی انجام می‌دهد که تا کنون صنعت رمزارزها از حضور آن‌ها محروم بوده است. این دسته شامل سرمایه‌گذارانی می‌شود که یا علاقه‌ای به ورود به این بازار نداشته و یا زمان کافی برای تحقیق پیش از سرمایه‌گذاری ندارند.

پلتفرم یرن فایننس ریسک از دست رفتن سرمایه را کاهش می‌دهد و بهره سپرده‌گذاری را به حداکثر خود می‌رساند و این کار را با قراردادن سرمایه کاربران در پروتکل‌هایی نظیر کِرو، کامپوند و آوه انجام می‌دهد؛ با این حال، همچنان خطر از دست دادن سرمایه در یرن فایننس وجود دارد و مانند هر سرمایه‌گذاری، باید جوانب امنیت و احتیاط رعایت شوند.

وب‌سایت رسمی یرن فایننس اطلاعات مفصلی در مورد نحوه عملکرد این پلتفرم ارائه نکرده است، اما درک مکانیزم آن نسبتاً راحت است. در این‌جا به اختصار یک مفهوم کلی از آن آورده شده است: پلتفرم یرن فایننس از استیبل کوین‌های DAI، USDC، USDT، TUSD و SUSD پشتیبانی می‌کند.

کاربران در ابتدا، از طریق یکی از این استیبل کوین‌ها عملیات واریز را در پروتکل یرن فایننس انجام می‌دهند. سپس معادل این استیبل کوین‌ها به یکی از توکن‌های “y”، یا “Yield Optimized Token”، تبدیل می‌شود؛ مثلاً واریز استیبل کوین DAI به توکن‌های yDAI و USDT به yUSDT و. . . تبدیل می‌شود.

کاربران سپس با به‌کارگیری این توکن‌ها، در قالب ارز YFI کسب درآمد می‌کنند. یرن فایننس این واریزی‌ها را بین دیگر پروتکل‌های نامبرده پخش می‌کند و این عملیات بر این اساس است که کدام استخر سرمایه استیبل کوین، بیشترین بهره را پرداخت می‌کند.

پروتکل یرن فایننس برای برداشت‌ها 0.5 درصد و برای انجام عملیات 5 درصد کارمزد در نظر گرفته است. همچنین، کاربران می‌توانند با خرید ارز YFI و سپرده‌گذاری آن در استخرهای سپرده (Staking Pool) کسب سود کنند.

یرن فایننس یک پروتکل کاملاً غیرمتمرکز است که تحت مدیریت اعضای آن قرار دارد. مدیریت این پروتکل رویه یک دموکراسی را طی می‌کند و هولدرهای ارز یرن فایننس می‌توانند در مورد طرح‌های پیشنهادی اظهار نظر کنند. هر یک واحد ارز YFI برابر با یک رأی است.

آینده ارز یرن فایننس

در رابطه با قیمت و تحلیل ارز YFI باید گفت که در سال 2020، قیمت یرن فایننس در زمان شروع به‌کار نزدیک به 790 دلار بود که طی یک و نیم ماه و در هفته آغازین ماه سپتامبر، YFI در محدوده 35,000 دلار معامله می‌شد و در 12 روز آینده، قیمت ارز YFI از مرز 43,000 دلار عبور کرد.

نمودار ارز YFI میزان رشد قیمت YFI در دو ماه را نزدیک به 6,000 درصد نشان می‌داد. ارزش کل قفل‌شده (TVL) فعلی این پلتفرم با گذراندن سقف تاریخی 7 میلیارد دلاری، اکنون در محدوده 530 میلیون دلار قرار دارد.

یرن فایننس یکی از سریع‌ترین رشدها را بین پروژه‌های دیفای داشته و آینده ارز یرن فایننس چیزی جز پیشرفت و شکوفایی نیست. پروتکل‌های برتر بازار نظیر سوشی‌سواپ (SushiSwap) و پیکل (Pickle) به سطح دسترسی و خرید ارز YFI کمک شایانی کرده‌اند.

اما یکی از نقطه‌های فروش قدرتمند این پروتکل و عاملی مهم در افزایش خرید یرن فایننس این است که توسعه‌دهنده آن، پروتکل و محصولات آن را تماماً تحت اختیار اعضای پلتفرم قرار داده است.

همچنین، سرمایه‌گذارانی که به‌دنبال پیش‌بینی قیمت یرن فایننس در آینده هستند، باید عرضه محدود این رمزارز را در نظر داشته باشند. با ارائه محصولات قوی که برای دیگر پروژه‌های دیفای حکم سرمشق دارد، برخی افراد یرن فایننس را به‌عنوان یک استاندارد در حوزه نوظهور دیفای در نظر می‌گیرند.

مجموع تمام آن‌چه گفته شد، افزایش خرید و فروش یرن فایننس و تبدیل‌شدن به یکی از برترین پروژه‌ها در دنیای رمزارزها است.

خرید یرن فایننس

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند یونی‌سواپ (UniSwap) و سوشی‌سواپ (SushiSwap) یکی از روش‌ها در خرید یا فروش یرن فایننس هستند و از بین نمونه‌های متمرکز، صرافی‌های بایننس (Binance)، کوین‌بیس (Coinbase) و کوکوین (KuCoin) جزء گزینه‌های معتبر هستند.

تفاوت در این‌جا است که صرافی‌های غیرمتمرکز فرآیند احراز هویت نداشته، اما کار با آن‌ها نیاز به تجربه قبلی دارد. از سویی دیگر، برای فعالیت در صرافی‌های متمرکز شما باید عملیات ثبت نام و احراز هویت را در قدم اول تکمیل کنید و سپس طبق یک روش پرداختی، جهت خرید ارز YFI اقدام به شارژ حساب کاربری خود کنید.

البته ممکن است انجام چنین فرآیندهایی در صرافی‌های خارج از کشور برای برخی افراد مشکل و یا ممنوع باشد. از این رو، صرافی‌های داخلی و معتبر گزینه مناسبی برای خرید و فروش یرن فایننس هستند.

شایان ذکر است پلتفرم Bit.ir این فرآیندها را تسریع و ساده‌سازی کرده است و کاربران می‌توانند به‌راحتی و در کم‌ترین زمان ممکن به خرید یرن فایننس بپردازند.

نحوه خرید یرن فایننس

شما پس از تایید ثبت نام و احراز هویت، لازم است تا حساب کاربری خود را طبق یکی از دو روش زیر شارژ کنید:

  1. استفاده از درگاه پرداختی شبکه شتاب و واریز ریال از طریق کارت‌های بانکی
  2. ارسال رمزارزها مانند تتر (USDT) و شارژ مستقیم حساب کاربری

شایان ذکر است، با واریز ریال امکان خرید ارز YFI در «بازار اصلی» وجود دارد و انجام این عملیات از طریق رمزارز تتر (USDT) در «بازار حرفه‌ای» پلتفرم صورت می‌گیرد.

چند نکته قبل از خرید یرن فایننس و فرآیند فروش ارز YFI

لطفاً پیش از اقدام به خرید و فروش یرن فایننس ، به نکات زیر توجه فرمایید:

  • کمترین میزان خرید یرن فایننس در بازار اصلی 100,000 تومان و در بازار حرفه‌ای 10 واحد تتر (USDT) است.
  • کارمزد برداشت ارز YFI در شبکه KCC به میزان 0.0002 واحد YFI و حداقل برداشت این رمزارز 0.002 واحد ارز یرن فایننس است.

برای فروش یرن فایننس به کیف پول خود در پلتفرم رفته و روی گزینه سفارش فروش کلیک کنید. شما با خرید ارز YFI می‌توانید موجودی خود را به یک کیف پول شخصی انتقال دهید. جهت فروش یرن فایننس و تبدیل آن به ریال، در بازار اصلی به بخش فروش ارز رفته و مقدار و قیمت ارز YFI را وارد کنید.

خرید و فروش یرن فایننس در Bit.ir به دو روش سفارش سریع و محدود صورت می‌گیرد. با ثبت یک سفارش سریع، عملیات با قیمت لحظه ای یرن فایننس تکمیل می‌شود، اما در صورت ایجاد یک سفارش محدود، تا زمانی که نرخ بازار به قیمت یرن فایننس که توسط شما ثبت شده نرسد، معامله شما انجام نخواهد شد.

کیف پول یرن فایننس

ارز YFI به‌عنوان یک توکن شبکه ERC-20، در کیف پول‌هایی سازگار با شبکه اتریوم قابل نگهداری است. در حالت ایده‌آل، بهتر است که برای پرداخت‌ها، معاملات و سپرده‌گذاری از کیف پول‌های گرم یا نرم‌افزاری استفاده کنید و در صورت نگهداری حجم عظیمی از دارایی‌ها به‌صورت بلندمدت، کیف پول‌های سرد یا سخت‌افزاری گزینه مطلوب به‌حساب می‌آیند.

کیف پول‌های سخت‌افزاری بالاترین سطح امنیت را داشته و شامل هزینه می‌شوند. از بین برندهای برتر در این زمینه می‌توان به لِجر (Ledger) و ترزور (Trezor) اشاره کرد. کیف پول‌های نرم‌افزاری رابط کاربری ساده‌تری داشته، معمولاً رایگان هستند و قابلیت نصب در گوشی‌های موبایل و کامپیوترها را دارند.

تراست ولت (Trust Wallet)، کوینومی (Coinomi) و اکسودوس (Exodus) جزء گزینه‌های مناسب برای نگهداری ارز یرن فایننس هستند. اما کاربران Bit.ir، با خرید یرن فایننس به‌صورت خودکار و رایگان از کیف پول امن این پلتفرم استفاده می‌کنند.

صرافی ارز دیجیتال Bit.ir با اجرای چندین شبکه بلاک چین در پلتفرم خود و استفاده از کیف پول‌های سرد، دارایی کاربران را در امن‌ترین حالت ممکن ذخیره می‌کند.

سوالات متداول

چطوری می‌توانم در صرافی ارز دیجیتال Bit.ir یرن فایننس بخرم؟

برای خرید ارز دیجیتال یرن فایننس در صرافی به احراز هویت نیاز است. پس از ثبت نام و احراز هویت شما می‌توانید سفارش خرید YFI را ثبت کنید.
شما می‌توانید پس از تکمیل مراحل احراز هویت، به دو شیوه سفارش سریع و محدود در صرافی ارز دیجیتال Bit.ir اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال YFI کنید. 

آیا برای برداشت ارز دیجیتال یرن فایننس باید هزینه‌ای پرداخت کنیم؟


کارمزد برداشت هر رمزارز با توجه به شبکه‌ای که بر روی آن قرار دارد مشخص می‌شود. کارمزد برداشت ارز دیجیتال YFI در صرافی 0.001 و در نظر داشته باشید که حداقل مبلغ برداشت این ارز دیجیتال 0.003 YFI است.

چه تعداد یرن فایننس در گردش است؟

رمز ارز YFI عرضه ثابت 30000 کوین دارد. هنگام راه اندازی در ژوئیه 2020 توسعه دهندگان هیچ بودجه اولیه دریافت نکردند و کل عرضه در هنگام راه اندازی 0 YFI بود.
از آن زمان، اکثر عرضه آن وارد گردش شده است و این توکن در اواسط سپتامبر 2020  به بالاترین قیمت خود یعنی 41000 دلار رسید. YFI همچنین اولین ارز دیجیتالی بود که ارزش بیشتری از بیت کوین (BTC) در هر واحد را از آن خود کرد.