فروش و خرید تزوس

تزوس
٪-2.47
46,378 تومان
0.801 دلار
اطلاعات بازار تتری

میانگین قیمت ۷ روز

0.8049 دلار

بالاترین قیمت تا کنون

0.8239 دلار

حجم معاملات ۲۴ ساعت

24,424.108 دلار

اطلاعات بازار ریالی

میانگین قیمت ۷ روز

46,576 تومان

بالاترین قیمت تا کنون

47,728 تومان

حجم معاملات ۲۴ ساعت

523,083,503 تومان

خرید
فروش

مقدار (تزوس)

XTZ

قیمت واحد (تومان)

IRR

ارز دیجیتال تزوس چیست؟

تزوس مانند بیت کوین و اتریوم یک دفترکل توزیع‌شده با فناوری بلاک چین است و مانند اتریوم، شبکه تزوس قابلیت استفاده از قراردادهای هوشمند را نیز دارد. اساساً تزوس یک شبکه بلاک چین است که آن امکان استفاده از قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) با سطح مقیاس‌پذیری و امنیت بالا وجود دارد.

اما بر خلاف اتریوم و دیگر شبکه‌ها با قابلیت قراردادهای هوشمند، تزوس با اجازه دادن به کاربران در کنترل مستقیم قوانین در شبکه، مفهوم قراردادهای هوشمند را یک پله فراتر برده است. علاوه بر این، شبکه تزوس سعی در برطرف کردن مشکلات دیگر در بلاک چین مانند کمبود انعطاف و مقیاس‌پذیری دارد که موجب عدم پذیرش گسترده آن‌ها می‌شود.

این مسئله در خرید تزوس و استفاده از شبکه آن تاثیر زیادی داشته است. با به‌کارگیری زبان‌های برنامه‌نویسی متنِ‌باز از قبیل اوکَمل (OCaml) و میکلسون (Michelson)، تزوس نسبت به همتاهای خود از ساختاری مطمئن و پایدارتر برخوردار است.

استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی متنِ‌باز (Open-Source) محدودیت‌های ورود توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را از بین برده که به رشد و تکامل شبکه و ارز دیجیتال تزوس کمک زیادی می‌کند؛ همچنین سطح امنیت شبکه را در حالتی مطمئن و قدرتمند حفظ می‌کند. ارز تزوس با نماد اختصاری XTZ، توکن بومی شبکه تزوس است و عرضه در گردش آن نزدیک به 900 میلیون واحد XTZ است.

ویژگی های تزوس

اکوسیستم تزوس از الگوریتم اجماع اثبات سهام (Proof-of-Stake / PoS) استفاده می‌کند و برخلاف اتریوم در قراردادهای هوشمند، الگوریتم اثبات کار (Proof-of-Work / PoW) را به‌کار نگرفته است.

در الگوریتم اثبات سهام، اعضای شبکه بدون هیچ محدودیتی می‌توانند در آن شرکت داشته باشند و بلاک چین تحت مکانیزمی فعالیت خواهد داشت که اعتبارسنج‌ها بر اساس میزان سپرده (استیکینگ / Staking) خود در آن شرکت داده می‌شوند.

این مسئله موجب کاهش آسیب‌های زیست‌محیطی می‌شود که بسیاری از بلاک چین‌ها عامل آن هستند. همچنین، نیروی محاسباتی لازم در این بلاک چین‌ها پایین و تراکنش‌ها با سرعت بالاتری پردازش می‌شوند. شبکه تزوس برای ایجاد قابلیت‌های جدید محدودیتی ندارد و فناوری‌های جدید در آن به‌راحتی پیاده‌سازی می‌شوند.

این شبکه مشارکت را در دستور کار خود قرار داده و از طریق کار تیمی قصد بالا بردن ارزش بلاک چین و قیمت تزوس را دارد و از این طریق، جایگاه خود را به‌عنوان یکی از برترین پلتفرم‌های قراردادهای هوشمند تثبیت کرده است.

همچنین تزوس یک پلتفرم برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است که طبق زبان‌های برنامه‌نویسی مذکور در این شبکه ساخته می‌شوند. تیم تزوس در تلاش است تا اپلیکیشن‌های متمرکز را قدرتمند و با سطح مقیاس‌پذیری بالایی ایجاد کند. نیازها و اهداف مشتری مهم‌ترین عامل در ساخت این اپلیکیشن‌ها در شبکه تزوس محسوب می‌شوند.

با حمایت تیم تزوس و تجربه و کار عملی در حوزه بلاک چین، ثمره کار بیشتر از حد انتظار بوده است. پلتفرم تزوس برای انجام فعالیت‌های غیرمتمرکز کاملاً مناسب است، چرا که اکوسیستم آن در مسائل امنیتی، سازگاری و مقیاس‌پذیری سطح بالایی ارائه می‌دهد.

کابران در این شبکه، این اطمینان را دارند که هیچ شخص ثالثی در اپلیکیشن‌های آن‌ها دخالت ندارد. شیوه‌های ریاضی و محاسباتی که حین خلق اکوسیستم تزوس تعبیه شده‌اند، این سیستم را در برابر حملات مهاجمان و ایجاد اختلال در آن کاملاً مقاوم ساخته است.

همچنین مهم‌ترین ویژگی تزوس، وجود قابلیت اصلاح خودکار در ساختار و معماری آن است که یعنی ایجاد تغییر و به‌روزرسانی در آن به‌راحتی صورت می‌گیرد و درصورت بروز مشکل در استفاده از سرویس‌های آن، برطرف کردن آن کار دشواری نخواهد بود.

برخلاف بلاک چین‌هایی که از مدیریت مبتنی بر فورک استفاده می‌کنند، تزوس عملیات مدیریتی خود را درون‌شبکه‌ای (On-chain Governance) کرده است. به‌دلیل وجود چنین مدل‌سازی، انجام ارتقا و اضافه‌کردن قابلیت‌های جدید بدون نقص و در دوره‌های زمانی مشخص در شبکه صورت می‌گیرند.

در رابطه با سرعت پردازش تراکنش‌ها، شبکه تزوس نزدیک به 200 تراکنش را در هر ثانیه انجام می‌دهد؛ این در حالی است که سرعت انجام تراکنش‌ها در شبکه‌های اتریوم و بیت کوین به‌ترتیب 15 و 4.6 تراکنش بر ثانیه است.

همچنین الگوریتم اثبات سهام تزوس انرژی کمتری مصرف کرده و هزینه کمتری برای اجرا نیاز دارد که این پلتفرم را تبدیل به یک پلتفرم جایگزین، ایده‌آل و دوست‌دار محیط زیست برای ساخت اپلیکیشن‌های بلاک چینی تبدیل کرده است.

آینده ارز دیجیتال تزوس

پیش از سرمایه گذاری در تزوس، باید بدانید که نواسانات جزئی جدا نشدنی از رمزارزها هستند و قیمت XTZ در عین بالا رفتن، ممکن است پایین هم بیاید. شما همیشه در خرید ارز تزوس یا هر رمزارز دیگری نباید بیشتر از بخش مشخصی از سرمایه خود را اختصاص دهید.

تحلیل ارز دیجیتال تزوس در سال گذشته همه را شگفت‌زده کرد، چرا که نوسانات شدیدی را در بازار از خود نشان داد و روند آن از آغاز سال تا پایان، تغییرات قابل توجهی داشت. قیمت XTZ تاریخچه پر فراز و نشیبی را تا کنون طی کرده است.

آینده ارز دیجیتال تزوس با توجه به روندی که تا به امروز داشته است، به نظر روشن می‌رسد. ارز تزوس خصوصاً در برابر مشارکت‌ با دیگر کمپانی‌ها می‌تواند صعودهایی قوی داشته باشد و هر مشارکت جدید سطح برتری و قیمت تزوس را روز به روز بیشتر خواهد کرد و پتانسیل سرمایه‌گذاری در آن را بالاتر می‌برد.

در اوایل سال 2022، تزوس همکاری خود را با باشگاه فوتبال منچستر یونایتد اعلام کرد و این قرارداد چندساله یک اسپانسر قدرتمند در حوزه بلاک چین برای یکی از برترین تیم‌های فوتبال سطح جهان به‌وجود آورده است.

در تحلیل ارز دیجیتال تزوس باید گفت که شاید این رمزارز در دنیای ارزهای دیجیتال شماره یک نباشد، اما رشد تدریجی و پیوسته آن سرمایه‌گذاران باهوش را بر آن داشته که برای پیشرفت‌های آن در آینده و دنیای رمزارزها صبر و شکیبایی به‌خرج دهند.

از همه مهم‌تر، رشدهای اخیر ارز تزوس شاید نجومی نبوده باشند، اما نشان می‌دهدکه این ارز و شبکه بلاک چین جایگاه خود را در صنعت رمزارزها تثبیت کرده است و شکوفایی‌های بیشتری در انتظار آن است.

خرید تزوس

خرید تزوس به چند روش برای سرمایه‌گذاران امکان‌پذیر است. در ابتدا، لازم است که شما در یک صرافی یا پلتفرم معاملاتی حساب کاربری تشکیل دهید و سپس این حساب کاربری را از طریق درگاه‌های پرداختی یا دیگر ارزهای دیجیتال شارژ کنید تا قابلیت خرید تزوس برای شما ایجاد شود.

لازم به ذکر است که احراز هویت جهت خرید تزوس یا هر ارز دیجیتال دیگری، فرآیندی اجباری است که از طرف دولت‌ها برای صرافی‌ها وضع شده است. از این رو، گاهی اوقات ثبت نام، احراز هویت و خرید ارز دیجیتال تزوس و به‌طور کل رمزارزها در صرافی‌های دیجیتال خارج از کشور برای برخی افراد دردسر ساز و دشوار است.

شما می‌توانید با ثبت نام و احراز هویت در صرافی Bit.ir  و باگذراندن چند مرحله آسان‌شده، حساب کاربری خود را ایجاد کنید و به خرید تزوس بپردازید.

نحوه خرید تزوس

شما می‌توانید پس از ثبت نام و تکمیل احراز هویت در Bit.ir، حساب کاربری خود را بر اساس این دو روش جهت خرید تزوس شارژ کنید:

  1. شارژ حساب کاربری با استفاده از کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب جهت واریز ریال.
  2. شارژ حساب به‌صورت مستقیم با ارسال ارزهای دیجیتال مانند تتر (USDT).

لازم به ذکر است که با واریز ریال، شما می‌توانید در بازار اصلی به خرید تزوس بپردازید و در صورت ارسال تتر در بازار حرفه‌ای امکان خرید و فروش تزوس برای شما وجود خواهد داشت.

نکات مهم قبل از خرید تزوس و توضیح فرآیند فروش

لطفاً قبل از اقدام به خرید و فروش تزوس چند نکته را در نظر داشته باشید:

  • کمترین مبلغ خرید تزوس در Bit.ir، در بازار اصلی معادل 100,000 تومان و در بازار حرفه‌ای 10 واحد تتر (USDT) است.
  • کارمزد برداشت تزوس 0.5 واحد XTZ و حداقل برداشت برای آن 5 واحد ارز تزوس است.

جهت فروش تزوس باید به کیف پول خود در پلتفرم بروید و با کلیک روی تزوس، سفارش فروش را انتخاب کنید. همچنین با خرید تزوس، می‌توانید آن را به یک کیف پول دیگر ارسال کنید. برای فروش تزوش و تبدیل آن به ریال در بازار اصلی روی گزینه فروش تزوس کلیک کنید و سپس قیمت XTZ و مقدار فروش را وارد کنید. نحوه خرید و فروش تزوس در پلتفرم Bit.ir مشابه هم بوده و از طریق ثبت سفارش به‌صورت سریع یا محدود انجام می‌شود.

در صورت ثبت سفارش سریع برای خرید و فروش تزوس، سفارش شما در لحظه تکمیل خواهد شد، اما با ثبت یک سفارش محدود برای خرید تزوس یا فروش آن، زمانی که بازار به قیمت شما برسد سفارش تکمیل می‌شود.

کیف پول تزوس

کیف پول تزوس به شما اجازه مدیریت دارایی‌هایتان را می‌دهد. برخی کیف پول‌ها تنها اجازه نگهداری، ارسال و دریافت ارز تزوس را به شما می‌دهد و در برخی کیف پول‌های پیشرفته قابلیت‌هایی نظیر دریافت وام، سپرده‌گذاری، معاملات و . . . وجود دارند.

کیف پول تزوس در انواع و اشکال مختلفی موجود است و پیدا کردن آن خیلی کار دشواری نیست. کیف پول دسکتاپی برای ارز XTZ روی کامپیوتر یا لپتاپ شما قابل نصب خواهد بود و کنترل دارایی‌ها در آن با کیف پول‌های موبایلی خیلی متفاوت نیست.

تفاوت در این‌جا است که در کیف پول‌های دسکتاپ امکان تبدیل کامپیوتر به یک نود در شبکه و ادغام با صرافی‌ها وجود دارد. یکی از بهترین انواع این کیف پول‌ها اکسودوس (Exodus) نام دارد. کیف پول‌های موبایلی هم کاربری شبیه به مدل دسکتاپی دارند و روی گوشی‌های موبایل هوشمند قابل اجرا هستند.

شاید در رابطه با کیف پول، استفاده از نسخه‌های موبایلی به‌مراتب راحت‌تر باشد چرا که قابل حمل هستند و ارسال ارز در آن‌ها سریع‌تر انجام می‌شود. از بین نمونه‌های برتر می‌توان تراست ولت (Trust Wallet) یا کیف پول کوینومی (Coinomi) را نام برد.

کیف پول‌های سخت‌افزاری بهترین گزینه برای نگهداری بلندمدت ارز دیجیتال تزوس یا دیگر رمزارزها هستند. بهتر است دیگر نمونه‌های کیف پول را برای انجام معاملات و عملیات مختلف به کار گرفت و جهت ذخیره و نگهداری از کیف پول‌های سخت‌افزاری برای برخورداری از بالاترین سطح امنیت استفاده کرد.

دو نمونه از برترین کیف پول‌های سخت‌افزاری، لِجر (Ledger) و ترزور (Trezor) نام دارند. اما کاربران می‌توانند با بهره‌مندی از کیف پول امن Bit.ir، دارایی خود را به‌صورت رایگان و مطمئن ذخیره کنند. پلتفرم Bit.ir با داشتن زیرساخت چندین بلاک چین و استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری، دارایی کاربران را در امن‌ترین حالت ممکن ذخیره می‌کند.

سوالات متداول

تزوس چطور قیمت‌گذاری می‌شود؟

رمزارز تزوس مانند تمامی دارایی‌ها در حال نوسان است. اما ماهیت اصلی رمزارزها باعث می‌شود که ارزش‌گذاری توسط گروه یا نهاد خاصی انجام نشود. عرضه و تقاضا این رمزارز باعث افزایش یا کاهش قیمت تزوس می‌شود.

از کجا تزوس بخریم؟

پلتفرم معاملاتی Bit.ir با بهره‌گیری از علوم متخصصین بومی این حوزه، یکی از امن‌ترین بازارهای تبادل ارزهای دیجیتال در ایران است. Bit.ir بستری امن، سریع و کارآمد را برای خرید تزوس فراهم کرده است.

قیمت‌گذاری تزوس در پلتفرم معاملاتی Bit.ir چگونه است؟

در بازار پلتفرم Bit.ir خریداران اقدام به ثبت سفارش خرید خود در قیمت‌های مدنظر خودشان می‌کنند. از طرفی دیگر فروشندگان نیز در قیمت‌های دلخواه سفارش فروش خود را ثبت می‌کنند. اکنون هر معامله‌ای که بین خریداران و فروشندگان در پلتفرم صورت بگیرد، قیمت تزوس نیز به آخرین معامله صورت گرفته تغییر پیدا خواهد کرد.

برای خرید و فروش تزوس در صرافی ارز دیجیتال Bit.ir چه مقدار کارمزد باید پرداخت کنیم؟

کارمزد خرید و فروش تزوس در پلتفرم Bit.ir بسیار پایین است. میزان کارمزد در پلتفرم Bit.ir بستگی به حجم فعالیت و معاملات شما دارد. کاربران در این پلتفرم به 4 سطح تقسیم می‌شوند.

سطح 1 شامل کاربرانی است که کمتر از 20 میلیون تومان در 1 ماه گذشته معامله کرده‌اند، کارمزد این سطح 0.0035 مقدار از مبلغ کل تزوسی است که می‌خرند. سطح 2 شامل کاربرانی است که بین 20 تا 50 میلیون تومان در 1 ماه گذشته در پلتفرم معامله کرده‌اند، کارمزد کاربران این سطح 0.0030 مقدار از مبلغ کل تزوسی است که می‌خرند. سطح 3 شامل کاربرانی است که فعالیت بیشتری داشته‌اند و بین 50 تا 100 میلیون تومان حجم معاملات 1 ماه گذشته آن‌ها است، کارمزد این سطح 0.0025 مقدار از مبلغ کل تزوسی است که می‌خرند و درنهایت سطح 4 که شامل کاربران فعال پلتفرم است و بالای 100 میلیون تومان حجم معاملات 1 ماه گذشته آن‌هاست. کارمزد این کاربران 0.0020 مقدار از مبلغ کل تزوسی است که می‌خرند.

برای نگه‌داری تزوس در کیف پول چه هزینه‌ای باید پرداخت کنیم؟

شما می‌توانید از کیف پول‌های نرم‌افزاری موبایل یا دسکتاپ و یا تحت وب یا از کیف پول کاملاٌ امن پلتفرم Bit.ir استفاده کنید که نگه‌داری ارزهای دیجیتال شما در هیچ‌کدام از این کیف پول‌ها هزینه‌ای ندارد، اما برای انتقال رمزارزهای خود از صرافی به کیف پول‌های دیگر، نیازمند به پرداخت کارمزد هستید. ازاین‌رو، می‌توانید سرمایه خود را به پلتفرم ما بسپارید که با بهره‌گیری از توان متخصصین، سرمایه شما را بر روی بستری ایمن نگه‌داری خواهد کرد و شما نیازمند به پرداخت کارمزد انتقال نخواهید بود.