فروش و خرید میکر

میکر
٪-0.89
160,363,300 تومان
2,808 دلار
اطلاعات بازار تتری

میانگین قیمت ۷ روز

2,809.56 دلار

بالاترین قیمت تا کنون

2,864 دلار

حجم معاملات ۲۴ ساعت

18,688.39 دلار

اطلاعات بازار ریالی

میانگین قیمت ۷ روز

161,964,998 تومان

بالاترین قیمت تا کنون

164,958,000 تومان

حجم معاملات ۲۴ ساعت

434,182,596 تومان

خرید
فروش

مقدار (میکر)

MKR

قیمت واحد (تومان)

IRR

ارز دیجیتال MKR چیست؟

مِیکر (Maker / MKR) یک دارایی دیجیتال و سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) مبتنی بر شبکه اتریوم است. این کمپانی “MakerDAO” نام دارد و یکی از محبوب‌ترین پروژه‌ها در اکوسیستم اتریوم است.

در رابطه با خالق و مدیرعامل پروژه میکر، رون کریستنسن، اطلاعات زیادی در دسترس نیست. اعضای اصلی تیم توسعه میکر شامل اندی میلِنیوس، مدیر ارشد فناوری، مت ریچاردز، رئیس شرکت، نیکولای موشِگیان، پژوهشگر ارشد و مدیر محصول آن، سورن پیتر نیلسِن می‌شوند.

لازم به ذکر است خرید MKR همانند تمامی ارزهای دیجیتال در صرافی‌های معتبر امکان‌پذیر است. هدف اصلی میکر ایجاد پلتفرمی برای کاربران است تا در آن بتوانند به تولید و مدیریت توکن‌های دیجیتالی بپردازند.

همچنین، هدف میکر ایجاد ثبات قیمتی برای این توکن‌ها است که این کار را از طریق مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند انجام می‌دهد. استفاده از قراردادهای هوشمند و سطح بالای غیرمتمرکز بودن، به مرور در سطح خرید MKR و قیمت MKR تاثیرگذار خواهد بود.

رمز ارز MKR توکن بومی پلتفرم میکر است که در کنار استیبل کوین DAI ، یک استیبل کوین غیرمتمرکز تحت شبکه اتریوم، به‌صورت همزمان در پلتفرم میکر فعالیت می‌کند.

ارز دیجیتال MKR یک توکن کاربردی (Utility Token) در میکر بوده و قابلیت‌ها و فعالیت آن در پلتفرم، از استیبل کوین DAI کاملاً جدا است.

ویژگی های میکر (MKR)

کمپانی MakerDAO سازمانی با هدف توسعه برنامه و فناوری‌هایی در زمینه وام‌دهی، سپرده‌گذاری و پس‌انداز و استیبل کوین‌ها تحت بلاک چین اتریوم است.

پلتفرم میکر متشکل از دو بخش اصلی است: استیبل کوین DAI و ارز MKR. شما با خرید MKR یا DAI عضوی از جامعه میکر محسوب خواهید شد.

ارزهای دیجیتال میکر، ارز MKR و استیبل کوین DAI، به‌عنوان توکن‌های حاکمیتی (Governance Token) در این پلتفرم فعالیت می‌کنند و به مالکان خود در رابطه با تصمیم‌گیرهای مهم پلتفرم حق رأی می‌دهند.

برخی از این تصمیم‌ها شامل مدیریت ریسک، پرداخت وام‌های DAI و تعیین نسبت بدهی می‌شوند. اگر فردی متقاضی دریافت وام در قالب استیبل کوین DAI باشد، پرداخت 1 درصد نرخ بهره آن وام از طریق ارز دیجیتال MKR انجام می‌شود.

همچنین ارز MKR به‌عنوان یک توکن کاربردی در پرداخت کارمزدهای مربوط به مکانیزم CDP (Collateralized Debt Position)، قراردادی هوشمند برای تولید توکن‌های DAI و صندوقی برای ارائه وثیقه یا ضمانت برای وام، استفاده می‌شود.

هنگام پرداخت توسط رمز ارز MKR ، این توکن‌ها از عرضه در گردش بازار حذف شده که در نهایت منجر به افزایش تقاضا برای آن‌ها و استیبل کوین DAI می‌شود.

اگر مدیریت امور در پلتفرم میکر به‌درستی پیش نرود، یک رویداد با هدف جمع‌آوری مجدد سرمایه به‌صورت خودکار آغاز می‌شود که در پی کاهش میزان وثیقه در مکانیزم CDP صورت می‌گیرد.

در چنین شرایطی، سیستم میکر اقدام به تولید ارز MKR برای فروش می‌کند و سرمایه موجود را برای جذب و واریز به‌عنوان وثیقه افزایش می‌دهد. در نهایت، ارزش بازار MKR به اصطلاح رقیق شده و قیمت ارز MKR کاهش پیدا می‌کند.

جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی برای هولدرهای رمز ارز MKR ایجاد انگیزه کرده، چرا که اگر خلاف این مسئله عمل کنند ارزش سرمایه MKR آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

لازم به ذکر است که فرآیندی تحت عنوان ماین ارز MKR همانند دیگر رمزارزهای قابل استخراج در اکوسیستم میکر وجود ندارد و این ارز دیجیتال قابلیت استخراج ندارد.

با این که رقبای DAI مانند تتر (USDT)، برای پشتوانه خود ارزهای فیات را در بانک‌ها ذخیره کرده‌اند، پشتوانه این استیبل کوین از طریق سیستمی بر اساس قراردادهای هوشمند تامین شده است.

این یعنی که کنترل کامل دارایی‌ها تحت اختیار کاربران قرار دارد و به‌راحتی می‌توانند توکن‌های DAI را به هر نقطه از دنیا ارسال کنند. به این نوع دارایی‌ها استیبل کوین الگوریتمی می‌گویند.

آینده ارز دیجیتال MKR

با این که امور مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) هنوز با پذیرش گسترده روبرو نشده است، اما در این مسیر قدم بر می‌دارد. این روند با توجه به این که بخش بزرگی از جمعیت دنیا نمی‌توانند به سیستم‌های مالی سنتی دسترسی داشته باشند، در حال رشد و تقویت است.

با رشد و توسعه سیستم‌های غیرمتمرکز، آینده ارز دیجیتال MKR با توجه به افزایش استفاده از پلتفرم میکر و دیگر اکوسیستم‌های غیرمتمرکز وام‌دهی روشن خواهد بود و سطح خرید MKR نیز ارتقا پیدا خواهد کرد.

علاوه‌بر این، مسئله کنترل سطح خرید و فروش بیت کوین توسط تتر به‌عنوان بزرگ‌ترین استیبل کوین بازار، در نهایت تمایلات بازار را به‌سمت استیبل کوین‌های غیرمتمرکز هدایت خواهد کرد و MakerDAO یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین پروژه‌ها در این زمینه است.

همچنین، MakerDAO به‌طور پیوسته در حال ایجاد نوآوری‌های جدید است و در یکی از آخرین پروژه‌های خود از قابلیت ایجاد وثیقه از طریق دارایی‌های مختلف برای استیبل کوین DAI (Multi-Collateral DAI) رونمایی کرده است.

وجود چنین ویژگی‌هایی و تسهیل عملیات مختلف موجب جذب کاربر و استفاده بیشتر از میکر و در نهایت افزایش قیمت ارز MKR می‌شود.

در رابطه با مشارکت‌های میکر باید گفت که این پلتفرم با مجموعه بزرگی از کمپانی‌ها و پروژه‌های کریپتویی ایجاد همکاری کرده و ادغام شده است.

از بین آن‌ها می‌توان به ترید شیفت (Tradeshift)، ریکوئست نتورک (Request Network)، کایبر نتورک (Kyber Network)، دِتر (Dether)، اومیسه‌گو (OmiseGO)، آنِر نتورک (Honor Network)، دیجیکس (Digix)، کارگو ایکس (CargoX)، پی‌بر (PayBear)، گیت‌کوین (Gitcoin)، STK، سوییت‌چین (Switchain)، آکتوس لبز (Auctus Labs)، آیم‌توکن (imToken) و بسیاری از دیگر کمپانی‌ها اشاره کرد. این سطح گسترده از مشارکت‌ها موجب تقویت و استواری در پلتفرم میکر شده که بدون شک در آینده ارز دیجیتال MKR و قیمت MKR تاثیر مثبت می‌گذارد.

خرید MKR

برای خرید MKR باید به صرافی‌هایی رجوع کنید که از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند و از جایی که ارز MKR یکی از محبوب‌ترین رمزارزهای بازار به‌شمار می‌آید، پیدا کردن یک پلتفرم معتبر برای خرید و فروش MKR کار دشواری نیست.

اما در ابتدا، شما باید در پلتفرم مد نظر خود یک حساب کاربری ایجاد کنید که نیازمند ثبت نام در پلتفرم و احراز هویت است. از بین پلتفرم‌های برتر بازار می‌توان بایننس (Binance)، کوین‌بیس (Coinbase) و کوکوین (KuCoin) را نام برد.

اما گاهی اوقات ثبت نام، احراز هویت و پرداخت در پلتفرم‌های خارجی زبان مشکل یا غیرممکن است که از این رو، انتخاب صرافی‌های داخلی مانند Bit.ir، خرید MKR و دیگر ارزهای دیجیتال را راحت‌تر می‌کند.

شایان ذکر است، فرآیند ثبت نام و احراز هویت در پلتفرم Bit.ir در کمترین زمان ممکن و به‌راحتی انجام می‌شوند.

نحوه خرید MKR

کاربران پس از ثبت نام و احراز هویت، لازم است حساب کاربری خود را برای خرید ارز MKR بر اساس یکی از شیوه‌های زیر شارژ کنند:

  1. واریز ریال از طریق کارت‌های بانکی و اتصال به درگاه پرداختی شبکه شتاب
  2. ارسال ارز دیجیتال مانند تتر (USDT) به کیف پول پلتفرم و شارژ مستقیم حساب کاربری

لازم به ذکر است، خرید MKR با استفاده از ریال در «بازار اصلی» و از طریق تتر (USDT) در «بازار حرفه‌ای» Bit.ir امکان‌پذیر است.

چند نکته پیش از خرید MKR و فروش میکر

لطفا قبل از خرید و فروش ارز دیجیتال MKR ، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • کمترین مبلغ خرید در بازار اصلی 100 هزار تومان و در بازار حرفه‌ای 10 واحد تتر (USDT) است.
  • کارمزد برداشت ارز میکر در شبکه BEP20 ، 0.001 واحد MKR و حداقل برداشت آن 0.01 واحد از رمز ارز MKR است.

جهت فروش MKR به کیف پول خود رجوع کرده و پس از کلیک روی نام ارز به بخش سفارش فروش بروید. همچنین امکان ارسال موجودی میکر به یک کیف پول شخصی برای شما وجود دارد.

برای فروش ارز دیجیتال MKR و تبدیل آن به ریال، در بازار اصلی به بخش فروش این رمزارز رفته و سپس مقدار و قیمت ارز MKR را وارد کنید.

خرید و فروش MKR در پلتفرم Bit.ir از طریق ثبت سفارش‌ سریع یا محدود انجام می‌شود؛ با ثبت یک سفارش سریع، قیمت لحظه ای MKR در سفارش شما ثبت می‌شود و در صورت ایجاد یک سفارش محدود، قیمت ارز دیجیتال MKR را شما مشخص می‌کنید و لازم تا رسیدن بازار به قیمت مدنظر خود جهت تکمیل عملیات منتظر بمانید.

کیف پول میکر (MKR)

پس از خرید MKR ، موجودی رمزارز شما در کیف پول همان صرافی ذخیره می‌شود. اما برای امنیت بیشتر شما می‌توانید از کیف پول‌های سرد (سخت‌افزای) و یا گرم (نرم‌افزاری) استفاده کنید.

کیف پول‌های نرم‌افزاری در گوشی‌های موبایل و کامپیوترها قابل نصب هستند، آنلاین بوده و رابط کاربری ساده‌ای را ارائه می‌کنند.

همچنین امکان ارسال و دریافت رمزارزها در کنار قابلیت‌های دیگر در آن‌ها موجود است و عموماً به‌صورت رایگان عرضه می‌شوند. تراست ولت (Trust Wallet)، کوینومی (Coinomi) و اکسودوس (Exodus) جزء نمونه‌های معتبر هستند.

از سویی دیگر، کیف پول‌های سخت‌افزاری بالاترین سطح امنیتی را داشته و به شکل دستگاه‌هایی شبیه به حافظه‌های فلش (USB) هستند. کار با آن‌ها به تجربه نیاز داشته و برای داشتن آن‌ها باید هزینه پرداخت کنید.

لِجر (Ledger) و ترزور (Trezor) از برترین برندها در این نوع کیف پول‌ها به‌حساب می‌آیند. اما کاربران Bit.ir پس از خرید ارز MKR و یا دیگر رمزارزها، به‌صورت رایگان و خودکار از کیف پول امن صرافی استفاده خواهند کرد و صرافی ارز دیجیتال Bit.ir با ارائه چند شبکه بلاک چین و به‌کارگیری کیف پول‌های سرد، دارایی کاربران را در محلی فوق‌العاده امن نگهداری می‌کند.