فروش و خرید پولکادات

پولکادات
٪-4.68
350,275 تومان
6.049 دلار
اطلاعات بازار تتری

میانگین قیمت ۷ روز

6.1688 دلار

بالاترین قیمت تا کنون

6.389 دلار

حجم معاملات ۲۴ ساعت

23,288.0613 دلار

اطلاعات بازار ریالی

میانگین قیمت ۷ روز

356,880 تومان

بالاترین قیمت تا کنون

370,075 تومان

حجم معاملات ۲۴ ساعت

447,936,315 تومان

خرید
فروش

مقدار (پولکادات)

DOT

قیمت واحد (تومان)

IRR

ارز دیجیتال پولکادات چیست؟

پولکادات که به آن «اینترنت بلاک‌چین‌ها» گفته می‌شود، یک پلتفرم بلاک‌چینی است که برقراری ارتباط و انتقال ارزش (اطلاعات و توکن‌ها) بین دیگر بلاک‌چین‌ها را انجام می‌دهد.

پولکادات کار خود را با انتشار یک وایت‌پیپر توسط گوین وود در سال 2016 آغاز کرد و با برگزاری یک رویداد فروش در 2017، توانست توکن‌های خود را به ارزش 485,331 واحد اتریوم به‌فروش برساند. پولکادات سپس در سال 2020 از طریق زنجیره ریلِی (Relay Chain) شبکه خود را راه‌اندازی کرد.

از زمان شروع به‌کار تا کنون، پیشرفت‌های متعدد در این پلتفرم زمینه‌ساز افزایش سطح خرید پولکادات و قیمت ارز پولکادات بوده‌اند. زنجیره ریلی، بلاک چین اصلی و قلب پلتفرم پولکادات است. این زنجیره مسئولیت برقراری تعامل بین دیگر بلاک‌چین‌ها، امنیت و اجماع را بر عهده دارد.

زنجیره ریلی طوری طراحی شده است که محاسبات مازاد نظیر قراردادهای هوشمند را انجام ندهد که این مسئله موجب کاهش بار عملیاتی این زنجیره و در نتیجه افزایش سرعت انجام تراکنش‌ها در آن شده است.

فعالیت‌ها در شبکه پولکادات از طریق توکن بومی آن یعنی رمزارز DOT انجام می‌شوند و از طریق سپرده‌گذاری (استیکینگ / Staking)، جهت تامین امنیت شبکه از آن استفاده می‌شود.

همچنین، ارز دیجیتال پولکادات (DOT) یک توکن حاکمیتی (Governance Token) است که به سپرده‌گذاران قدرت رأی‌دهی در تصمیم‌گیری‌ها در مورد آینده این پلتفرم می‌دهد. هرگونه ارتقا نیز به‌صورت درون شبکه‌ای و خودکار صورت می‌گیرد و نیازی به هاردفورک ندارد.

ویژگی های پولکادات

پولکادات قادر است چندین بلاک‌چین را به‌هم متصل کند. وجود ویژگی‌هایی نظیر مقیاس‌پذیری بالا، تعامل‌پذیری و امنیت درجه یک در ساختمان شبکه سازگار و منعطف پولکادات، تولید فناوری‌ها و اپلیکشن‌های جدید را در این شبکه برای توسعه‌دهندگان بسیار راحت کرده است.

عاملی که در راستای رشد قیمت پولکادات و سطح خرید ارز پولکادات تاثیر زیادی دارد. پولکادات برای تایید تراکنش‌ها از مکانیزم اجماع اثبات سهام نامزدشده (Nominated Proof-of-Stake / NPoS) در شبکه خود استفاده می‌کند.

اعتبارسنج‌ها با سپرده‌گذاری بخش مشخصی از ارز پولکادات (DOT)، اجازه اعتبارسنجی تراکنش‌ها و افزودن بلوک‌های جدید به شبکه را به‌دست می‌آورند و در ازای فعالیت خود توکن‌های جدید DOT را دریافت می‌کنند.

اضافه‌کردن قابلیت و کاربردهای مختلف به پاراچین‌ها (Parachain)، بلاک‌چین‌های فعال موازی با شبکه اصلی، و ادغام آن‌ها با شبکه اصلی یکی دیگر از ویژگی های پولکادات است.

وجود این نوع طراحی در ساختار پولکادت، برای کاربران پاراچین‌ها ویژگی سرعت بالا و کارمزد کم در انجام تراکنش‌ها را به ارمغان آورده است.

به‌دلیل وجود ویژگی تعامل‌پذیری، پاراچین‌های پولکادات حتی می‌توانند تراکنش‌ها را با کارمزد صفر انجام دهند و در عین حال امنیت خود را از طریق شبکه ریلی حفظ کنند که این ویژگی، این شبکه را به رقیبی جدی برای دیگر همتاهای آن تبدیل کرده و بدون شک در قیمت ارز پولکادات تاثیرگذار خواهد بود.

یکی دیگر از ویژگی های پولکادات وجود پل‌ها (Bridge) در این شبکه است که موجب تقویت سطح تعامل‌پذیری این بلاک‌چین می‌شود. این پل‌ها به پاراچین‌ها اجازه برقراری ارتباط با شبکه‌های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم را می‌دهند.

در آینده ممکن است این پل‌ها قابلیت تبادل آنی (Swap) توکن‌ها و کوین‌ها را بدون نیاز به یک صرافی متمرکز ایجاد کنند. با توجه به پیشرفت سریع فناوری بلاک‌چین، عدم نیاز به هاردفورک در سیستم ارتقای شبکه پولکادات باعث شده پاراچین‌ها به‌راحتی ارتقای خود را انجام دهند.

ایجاد فورک دائماً مانند سدی برای ورود سازمان‌های به فضای بلاک‌چین عمل می‌کند که ظاهراً پولکادات این مانع را از بین برده است. خرید پولکادات و قیمت ارز دیجیتال پولکادات با توجه به آن‌چه گفته شد، آینده روشنی را در پی خواهد داشت.

پولکادات یا کاردانو

انتخاب بین خرید پولکادات یا خرید کاردانو همیشه موضوع داغ جامعه رمزارزها بوده است. هر دوی این پروژه‌ها با هدف برطرف کردن معایب و کمبودهای شبکه اتریوم طراحی شده‌اند و تاریخچه‌ای مشترک با اتریوم داشته‌اند، چرا که بنیان‌گذاران آن‌ها جزء افراد اصلی در ایجاد شبکه اتریوم بوده‌اند.

کاردانو (ADA) یک پلتفرم بلاک‌چینی نسل 3 است که تمرکز خود را بر تولید اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) گذاشته است. این بلاک‌چین از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند و اولین پروژه‌ای است که بر اساس شیوه‌های مبتنی بر شواهد توسعه یافته است.

در مورد پولکادات نیز، دریافتیم که یک اکوسیستم دارای چندین بلاک‌چین و رمزارز است. این شبکه با هدف گسترش تعامل‌پذیری بین شبکه‌ای و به‌طور کل توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز نسل جدید ایجاد شده است.

بین پولکادات یا کاردانو شاید نتوان تفاوت چندانی را مشخص کرد و گذر زمان و پیشرفت این پروژه‌ها نتیجه را مشخص خواهد کرد. البته در حال حاضر، کاردانو رتبه هشتم و پولکادات رتبه دوازدهم برترین رمزارزها از لحاظ ارزش بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

آینده پولکادات

با توجه به مزایای فعلی پولکادات برای کارآفرینان، توسعه‌دهندگان، کاربران و سرمایه‌گذاران، به‌نظر می‌رسد آینده پولکادات و تکامل بیشتر این پروژه در مسیری مثبت دور از انتظار نیست.

استفاده از ارز دیجیتال پولکادات به‌عنوان یک توکن حاکمیتی، سپرده‌گذاری برای تامین امنیت شبکه و تلفیق بلاک‌چین‌های جدید، به این معنی است که قطعاً هدف این پروژه ایجاد انگیزه برای استفاده از آن از طریق پاداش‌ دادن به شرکت‌کنندگان است.

در واقع، سپرده‌گذاری ارز پولکادات یکی از سودآورترین روش‌های کسب درآمد در دنیای رمزارزها بوده است؛ نرخ بازده سالیانه با خرید پولکادات و سپرده‌گذاری آن، 10 درصد برآورد شده است.

با توجه به نمودار تکنیکال پولکادات ، پلتفرم ولت‌اینوستور (Walletinvestor) قیمت پولکادات در سال 2022 را بین 21.633 تا 37.855 دلار می‌بیند و برای سال 2027، قیمت این رمزارز را در محدوده 118.4.5 دلار پیش‌بینی کرده است.

در رابطه با تحلیل فاندامنتال پولکادات و مشارکت‌های آن، می‌توان به تشکیل همکاری با چین لینک (Chainlink / LINK) و استفاده از شبکه اوراکل (Oracle) آن به‌منظور استفاده از داده‌های واقعی در سطح جهان اشاره کرد و همچنین، راه‌اندازی پاراچین “Ankr StakeFi” برای سپرده‌گذاری کاربران را نام برد.

ثبات و اطمینان شبکه این پلتفرم همراه با تعهد بر انجام دقیق نقشه راه خود، سناریویی امید‌بخش برای آینده پولکادات و قیمت ارز پولکادات رقم زده است. از لحاظ سطح فناوری و ارزش اقتصادی، پولکادات بین مبتکرانه‌ترین فناوری‌ها در صنعت بلاک‌چین قرار دارد که آینده‌ای روشن را پیش روی خود می‌بیند.

خرید پولکادات

جهت خرید پولکادات ، لازم است تا در یک صرافی ارز دیجیتال حساب کاربری ایجاد کنید، کیف پول پولکادات داشته باشید و مقداری ارز فیات تا بتوانید خرید ارز پولکادات یا دیگر ارزهای دیجیتال را انجام دهید.

لازم به ذکر است که فرآیند خرید و فروش پولکادات شامل ثبت نام و احراز هویت می‌شود که پس از انتخاب یک صرافی معتبر باید آن‌ها را انجام دهید. از بین برترین صرافی‌های جهان می‌توان، بایننس (Binance)، کوین‌بیس (Coinbase) و کوکوین (KuCoin) را نام برد.

البته شاید گذراندن این فرآیندها برای بعضی افراد در صرافی‌های خارجی دشوار یا غیرممکن باشد. از این رو، بهتر است این افراد از طریق صرافی‌های داخلی نظیر Bit.ir استفاده کنند.

پلتفرم معاملاتی Bit.ir با ساده‌سازی و تسریع عملیات ثبت نام و احراز هویت، در کمتر از چند دقیقه امکان خرید پولکادات را برای شما فراهم می‌کند.

نحوه خرید پولکادات

پس از ایجاد حساب کاربری در Bit.ir، لازم است طبق دو روش زیر اقدام به شارژ آن کنید:

  • اتصال به درگاه پرداختی شبکه شتاب و پرداخت از طریق کارت‌های بانکی
  • شارژ مستقیم حساب با ارسال رمزارزها مانند تتر (USDT)

لازم به ذکر است، با واریز ریال می‌توانید در «بازار اصلی» به خرید ارز پولکادات بپردازید و در صورت ارسال تتر (USDT) یا دیگر ارزهای دیجیتال، عملیات خود را می‌توانید در «بازار حرفه‌ای» انجام دهید.

نکاتی پیش از خرید پولکادات و نحوه فروش DOT

لطفاً قبل از خرید پولکادات به نکات زیر توجه فرمایید:

  • کمترین مقدار خرید ارز پولکادات 100,000 تومان در بازار اصلی و 10 واحد تتر در بازار حرفه‌ای است.
  • کارمزد برداشت پولکادات در شبکه BEP20 به میزان 0.2 واحد ارز دیجیتال پولکادات و حداقل برداشت آن 1.5 واحد DOT است.

جهت فروش پولکادات ، روی کیف پول خود در پلتفرم کلیک کرده و با انتخاب ارز، روی سفارش فروش کلیک کنید. شما می‌توانید موجودی رمزارز خود را به یک کیف پول شخصی نیز انتقال دهید. برای فروش پولکادات و تبدیل به ریال، گزینه فروش در بازار اصلی را انتخاب و مقدار و قیمت پولکادات برای فروش را وارد کنید.

خرید و فروش پولکادات در پلتفرم Bit.ir به‌صورت ثبت سفارش سریع یا محدود صورت می‌گیرد. در صورت ثبت سفارش سریع، قیمت لحظه ای پولکادات برای شما در نظر گرفته می‌شود و سفارش به‌صورت آنی انجام می‌پذیرد.

اما با ثبت یک سفارش محدود، قیمت ارز پولکادات را شما انتخاب می‌کنید و باید تا رسیدن قیمت بازار به رقم مدنظر، منتظر بمانید.

کیف پول پولکادات

بر اساس سطح سرمایه‌گذاری و نیازهای امنیتی، شما می‌توانید ارز پولکادات را در کیف پول صرافی‌ها، کیف پول‌های سخت‌افزاری و یا نمونه‌های نرم‌افزاری ذخیره کنید. برای نگهداری بلندمدت، شاید بهتر باشد از کیف پول‌های سخت‌افزاری استفاده کنید.

به این کیف پول‌ها به‌دلیل ذخیره آفلاین رمزارزها کیف پول سرد نیز می‌گویند و امنیت در آن‌ها با اصول نظامی پیاده‌سازی شده است. این دستگاه‌های فیزیکی نیاز به تجربه قبلی دارد و شامل هزینه می‌شوند. از بین بهترین نمونه‌ها می‌توان به کیف پول‌های لِجر (Ledger) و ترزور (Trezor) اشاره کرد.

کیف پول‌های گرم یا نرم‌افزاری همان‌طور که از نامش پیدا است، قابلیت نصب در گوشی‌های موبایل و کامپیوترها را دارند و شامل ویژگی‌هایی نظیر ارسال، دریافت و تبادل آنی رمزارزها هستند. این کیف پول‌ها رابط کاربری ساده‌ای داشته و عموماً رایگان هستند.

گزینه‌های مناسب و مطمئن برای شما، تراست ولت (Trust Wallet) و کوینومی (Coinomi) هستند. اما کاربران می‌توانند با خرید ارز پولکادات، آن را به‌صورت خودکار و رایگان در کیف پول امن پلتفرم نگهداری کنند.

Bit.ir با پیاده‌سازی چندین شبکه بلاک چین و استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری، موجودی حساب کاربران را در امن‌ترین حالت ممکن نگهداری می‌کند.

سوالات متداول

چطوری در صرافی ارز دیجیتال Bit.ir پولکادات بخریم؟


مانند تمام صرافی‌ها، برای خرید ارز دیجیتال DOT در صرافی Bit.ir شما ابتدا باید ثبت نام و احراز هویت کنید و پس از آن با واریز پول یا رمزارز اقدام به خرید پولکادات کنید.
به جز ریال و در بازار اصلی، شما می‌توانید با تتر (USDT) در بازار حرفه‌ای نیز پولکادات بخرید. اگر قصد دارید با ریال ارز دیجیتال DOT را خریداری کنید، در نظر داشته باشید که حداقل مبلغ خرید معادل 100 هزار تومان است. همچنین در بازار حرفه‌ای نیز حداقل میزان خرید معادل 10 USDT است.

برای برداشت ارز دیجیتال پولکادات چه مقدار کارمزد باید پرداخت کنیم؟


کارمزدها در صرافی ارز دیجیتال Bit.ir بسیار کم است و برای رمز ارز DOT کارمزد برداشت معادل 0.1 و همچنین حداقل برداشت معادل 6 DOT است.

آیا پولکادات ایمن است؟


این شبکه از مکانیسم NPoS (اثبات نامزدی سهام) با اعتبار سنجی‌ها و نامزدها استفاده می‌کند. این توکن‌های استیک شده، امنیت زنجیره را به حداکثر می‌رسانند و هزینه صدمه زدن به شبکه را گران می‌کنند.

دلیل منحصر به فرد بودن پولکادات چیست؟


پولکادات یک شبکه چند زنجیره‌ای تقسیم شده است، به این معنی که می تواند بسیاری از تراکنش‌ها را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کند (پاراچین). این قدرت پردازش موازی مقیاس پذیری را بهبود می‌بخشد.
بلاک چین‌های سفارشی با استفاده از چارچوب Substrate سریع و آسان توسعه می یابند و بلاک چین‌های Substrate طوری طراحی شده‌اند که به راحتی به شبکه پولکادات متصل شوند. این شبکه همچنین بسیار انعطاف پذیر و سازگار است و امکان اشتراک گذاری اطلاعات و عملکرد را بین شرکت کنندگان فراهم می‌کند. پولکادات را می‌توان به طور خودکار بدون نیاز به فورک به منظور پیاده سازی ویژگی‌های جدید یا حذف باگ‌ها ارتقا داد.