مایکل سیلور (Michael Saylor) کیست؟

مایکل سیلور

مایکل سیلور (Michael Saylor)، رئیس، بنیانگذار و مدیر عامل سابق مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، یک شرکت آمریکایی است که هوش تجاری، نرم افزار تلفن همراه و خدمات مبتنی بر ابر یا کلود ارائه می‌کند. او یکی از سرسخت ترین حامیان و خریداران بیت کوین است.

سیلور به همراه سانجو بانسل (Sanju Bansal) مایکرواستراتژی را بنیانگذاری کرد و از سال 1989 تا 2022 مدیر عامل آن بود. او همچنین از روزهای اولیه تأسیس شرکت به عنوان رئیس هیئت مدیره مایکرواستراتژی فعالیت می کرد. در 8 آگوست 2022، سیلور از سمت مدیرعاملی استعفا داد اما به عنوان رئیس اجرایی مایکرواستراتژی به خدمت خود ادامه داد.

سیلور، هنگام کناره گیری از سمت مدیرعاملی، تمرکز خود را بر بیت کوین برجسته کرد و در بیانیه مطبوعاتی رسمی مایکرواستراتژی نقل شد که گفت: “به عنوان رئیس اجرایی می‌توانم بیشتر بر استراتژی خرید بیت کوین و ابتکارات مربوط به حمایت از بیت کوین تمرکز کنم.”

این مقاله به بررسی سفر کارآفرینی سیلور، حمایت از ارزهای دیجیتال، زندگی او، هدایت میکرواستراتژی، جلوگیری از تحولات بازار کریپتو و موارد دیگر می‌پردازد.

 

سوابق تحصیلی و حرفه‌ای

سیلور در 4 فوریه 1965 (1344) در لینکلن، نبراسکا به دنیا آمد و دوران کودکی خود را در پایگاه‌های مختلف نیروی هوایی ایالات متحده در سراسر جهان گذراند، زیرا پدرش یک گروهبان ارشد نیروی هوایی بود. در سال 1983، سیلور در مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) با بورسیه آموزش افسران رزرو نیروی هوایی ثبت نام کرد.

او یک رشته دوگانه را در هوانوردی و فضانوردی و علم، فناوری و جامعه دنبال کرد و پایه و اساس رویکرد نوآورانه آینده خود را در تجارت ایجاد کرد. در طول مدت حضورش در MIT، او با یکی از بنیانگذاران مایکرواستراتژی، سانجو بانسل آشنا شد.

در سال 1989، سیلور و بانسال مایکرواستراتژی را تأسیس کردند و در ابتدا بر روی راه‌حل‌های داده کاوی و هوش تجاری تمرکز داشتند. تحت هدایت سیلور، مایکرواستراتژی به سرعت در صنعت فناوری شهرت یافت و ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌ها را ارائه کرد که به سازمان‌ها برای تصمیم‌گیری آگاهانه مبتنی بر داده قدرت می‌داد.

مایکرواستراتژی

تمایل سیلور به استراتژی‌های آینده‌نگر در حباب دات کام (dot-com) در اواخر دهه 1990 آشکار شد. با وجود این دوره پر فراز و نشیب، مایکرواستراتژی پایداری کرد و موقعیت خود را در هوش تجاری و تجزیه و تحلیل داده ها مستحکم کرد و در سال 1992، مایکرواستراتژی قراردادی 10 میلیون دلاری با مک دونالد برای ارائه تجزیه و تحلیل برای کارآمدی تبلیغات خود به دست آورد.

در سال 1998، او شرکت را عمومی کرد و مایکرواستراتژی به عنوان یک رهبر جهانی در تجزیه و تحلیل سازمانی و نرم افزار ظاهر شد. تعهد سیلور به تصمیم گیری مبتنی بر داده مورد تحسین قرار گرفت و عاملی تعیین کننده در رشد و موفقیت پایدار مایکرواستراتژی بود.

 

دستاوردهای سیلور

سیلور به عنوان یک کارآفرین آمریکایی و مدیر تجاری محبوب است. علاوه بر این، او یک سرمایه گذار، بنیانگذار، مخترع و نویسنده است که در فهرست پرفروش ترین‌های نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال حضور دارد.

در سال 2012، سیلور کتاب پرفروش موج موبایل: چگونه هوشمندی موبایل همه چیز را تغییر خواهد داد، نوشت که در مورد تاثیر موبایل، ابر و شبکه های اجتماعی و ظهور شرکت های بزرگ فناوری مانند اپل، آمازون، فیس بوک و گوگل به عنوان رهبران فناوری فراملیتی بحث می‌کند.

سیلور ابتکار بشردوستانه خود را با نام بنیاد سیلور (The Saylor Foundation) آغاز کرد که در سال 1999 تأسیس کرد و در نهایت به آکادمی سیلور تغییر نام داد. Saylor.org در سال 2008 به عنوان برنامه آموزش رایگان بنیاد سیلور برای بیش از یک میلیون دانش آموز معرفی شد.

سیلور دارای 40 اختراع ثبت شده به نام خود است. او با ایجاد تجزیه و تحلیل رابطه‌ای (relational analytics) اعتبار دارد و در زمینه تجزیه و تحلیل وب، توزیع شده و موبایل، ابر، هویت موبایل و اینترنت اشیا فعالیت می کند. سایلور Alarm.com، یکی از اولین شرکت‌های اتوماسیون و امنیت خانگی و Angel.com، یکی از اولین ارائه‌دهندگان خدمات پاسخ صوتی تعاملی مبتنی بر ابر را تأسیس و ایجاد کرد که بعداً در سال 2013 به قیمت 110 میلیون دلار به آزمایشگاه‌های مخابراتی  جنسیس (Genesys) فروخت.

 

سیلور و بیت کوین در امور مالی شرکت‌ها

انقلابی ترین حرکت سیلور در سال 2020 رخ داد، زمانی که مایکرواستراتژی با اعلام سرمایه گذاری قابل توجه در بیت کوین به ارزش 250 میلیون دلار در آگوست 2020، خبرساز شد. این مورد نقطه عطف در دنیای مالی بود، زیرا سیلور شرکت را با گنجاندن ذخایر این ارز دیجیتال در خزانه خود به قلمروی ناشناخته هدایت کرد.

پس از آن مایکرواستراتژی به اولین شرکت سهامی عام تبدیل شد که بیت کوین را به عنوان بخشی از استراتژی تخصیص سرمایه خود خریداری کرد. در آگوست 2020، مایکرواستراتژی دارایی بیت کوین خود را در پرونده کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) افشا کرد. در یک بیانیه مطبوعاتی در آن زمان، سیلور گفت: “سرمایه گذاری ما منعکس کننده این باور است که بیت کوین، به عنوان رایج ترین رمزارز در جهان، یک ذخیره قابل اعتماد از ارزش و یک دارایی قابل سرمایه گذاری جذاب با پتانسیل طولانی مدت است.”

سیلور

اعتقاد راسخ سیلور به بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش، مایکرواستراتژی را برای به دست آوردن ذخایر قابل توجهی از بیت کوین تشویق کرد. مایکرواستراتژی از آن زمان به عنوان یک خریدار فعال باقی مانده است و تاکنون تنها یک بار 708 بیت کوین در دسامبر 2022 به ارزش 11 میلیون دلار در آن زمان فروخته است. مایکرواستراتژی تا 1 نوامبر 2023 مالک 158400 بیت کوین بود.

گزارش‌های مختلف و پست‌های رسانه‌های اجتماعی حاکی از آن است که سیلور سهم قابل‌توجهی در بیت‌کوین دارد و باورهای شخصی او را با تلاش‌های حرفه‌ای‌اش هماهنگ می‌کند. در اکتبر 2020، او بیان کرد که شخصاً 17732 بیت کوین را به قیمت 175 میلیون دلار خریداری کرده است.

ذخایر بیت کوین مایکرواستراتژی توجه گسترده‌ای را به خود جلب کرده است و نشان دهنده تغییر در نحوه درک و استفاده شرکت‌ها از دارایی‌های خزانه خود است. در نیمه دوم سال 2023، در حالی که علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال مشتاقانه منتظر تصمیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در مورد اولین صندوق‌های قابل معامله در صرافی بیت کوین (ETF) هستند، تعهد پایدار و استراتژی سرمایه گذاری قوی مایکرواستراتژی، آن را در موقعیت مطمئنی در برنامه ETF قرار می‌دهد.

 

زندگی شخصی، حمایت و برنامه‌های آینده سیلور

سیلور ازدواج نکرده است و تا آگوست 2023 (مرداد 1402)، دارایی خالص او 1.3 میلیارد دلار است. حمایت سیلور از بیت کوین فراتر از اتاق های هیئت مدیره شرکت‌ها است. او به عنوان یک طرفدار پیشرو بیت کوین و یک مدافع سرسخت پذیرش ارزهای دیجیتال ظاهر شده است.

مشارکت او در انجمن‌های عمومی، وبینارها و رسانه‌های اجتماعی، به ویژه از طریق حساب X (توئیتر سابق) خود، به عنوان بستری برای اشتراک‌گذاری بینش، استراتژی‌ها و به‌روزرسانی‌ها در مورد بیت‌کوین، امور مالی شرکت‌ها و چشم‌انداز در حال تحول بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال عمل می‌کند.

سیلور جوایز و تقدیرهای متعددی از جمله جایزه کارآفرین سال فناوری پیشرفته KPMG واشنگتن در سال 1996 و کارآفرین نرم افزار ارنست و یانگ در سال 1997 را دریافت کرده است. مجله Red Herring او را به عنوان یکی از 10 کارآفرین برتر خود در سال 1998 معرفی کرد. همچنین سیلور در سال 1999 به عنوان “مبتکر زیر 35 سال” توسط بررسی فناوری MIT معرفی شد.

مایکرواستراتژی و سیلور در مورد کلاهبرداری حسابداری مدنی در سال 2000 و اعتراضات بعدی به روش حسابداری بیت کوین در یکی از پرونده‌های سال 2021 توسط SEC مورد بررسی قرار گرفتند.

تحقیقات قبلی که شامل سیلور و دو مدیر دیگر مایکرواستراتژی بود، با SEC به مبلغ 11 میلیون دلار تسویه حساب شد، بدون اینکه هیچ‌کدام، ادعاهای کمیسیون را قبول یا رد نکردند. در حالی که سیلور همچنان در مایکرواستراتژی فعال است، به نظر می‌رسد برنامه‌های آینده او تمایل به تمرکز بر ابتکارات بیت کوین دارند.